Jedná se o metodu na neurofyziologickém podkladě, která je součástí jak fyzioterapie, tak se často využívá jako součást kondičního tréninku u nejrůznějších druhů sportů. Podporuje svalovou koordinaci, a tedy funkční souhru jednotlivých svalových skupin.
Cílem senzomotorické stimulace je dosažení reflexní, automatické aktivace žádaných svalů tak, aby pohyby nevyžadovaly kontrolu naší vůlí (vědomím) a výsledný pohyb byl optimální, a tedy i v co nejméně zatěžujícím provedení. Výsledkem je zlepšení svalové koordinace, úprava poruch rovnováhy, zlepšení držení těla a stabilizace trupu ve stoji a chůzi, doléčení poúrazových a pooperačních stavů pohybového aparátu. Vzhledem k tomu, že v rámci konceptu pracujeme i s rovnováhou a reakční schopností svalů, slouží i jako možná prevence pádů.
Pro trénink se využívají nejrůznější balanční pomůcky: kulové a válcové úseče, balanční sandály, minitrampolíny, velké míče, čočky, Bosu, balancestepy.
Indikace: nestabilita a hypermobilita pohybového aparátu, chronické bolesti páteře, vadné držení těla, svalové dysbalance, poúrazové a pooperační stavy pohybového aparátu, poruchy rovnováhy.